Foto: Matija Kralj Stefanić

SINE CŪRĀ: A Future In What We Already Have

U okviru paneuropske platforme LINA (Learn, Interact and Network in Architecture) u Puli će se, u Galeriji DAI-SAI, Smareglina 1, od 28. studenog do 30. studenog održati program Sine cūrā: A Future In What We Already Have koji obuhvaća razgovore s arhitektima i umjetnicima o praksama stvaranja “arhitektura zajednica”, predstavljanje publikacije o primjerima takvih zajednica iz Finske, otvorenje izložbeno-dokumentarne instalacije Sine cūrā: Budućnost unutar onoga što već imamo, eksperimentalnu izdavačku radionicu, izlaganja i razgovore mladih LINA autora o kritičkoj arhitektonskoj baštini, te “riječku šetnju Pulom”.

Program Sine cūrā: A Future In What We Already Have Društva arhitekata Istre (DAI-SAI) nastavlja višegodišnje istraživanje kritičke arhitektonske baštine s ciljem transformacije materijalnog i nematerijalnog okruženja iz “prostora kolektivne bolesti” u “mjesta zajedničkog izlječenja”. Ova inicijativa započela je 2023. godine, pod programskim nazivom From Care to Cure and Back, te imala u središtu istraživanja Dječje lječilište u Krvavici, remek-djelo zagonetnog modernističkog arhitekta Rikarda Marasovića iz 1965. godine. Kroz istraživački medij filma i metodu rada u zajednici program je reimaginirao spomenutu arhitekturu, predviđajući alternativne koncepcije društvene interakcije i prostorne organizacije. Filmovi LINAautora bili su prikazani na prestižnim arhitektonskim filmskim festivalima, od Rotterdama do Helsinkija, a tijekom programa u Puli, film The Sound That Remains autora Joaquina More bit će istodobno prikazivan i na arhitektonskom filmskom festivalu ArqFilmFest u Santiagu de Chileu. Program Architecture of Cure ranije ove godine već je okupio “ljetnu školu” u kojoj je sudjelovala nova generacija mladih autora iz platforme LINA. U suradnji s Lisabonskim arhitektonskim trijenalom na osnovi Periple Duet II  “rezidencije u pokretu”, koja je povezivala gradove u kojima umjetnici žive s Lisabonom i napuštenim Dječjim lječilištem u Krvavici, Društvo arhitekata Istre izdalo je publikaciju koja će biti predstavljena na jesenskom programu u Puli. Na svojim transeuropskim putovanjima do Krvavice, koja su se odvijala izričito kopnenim putevima, fokus rezidenata je bio na istraživanju vremena kao sredstva brižnosti, na granicama te iscrpljenosti u prijelazu istih, te fikciji kao alatu izlječenja. Također, održan je Prvomajski  festival zajednice u Dječjem lječilištu u Krvavici, koji je okupio mlade umjetnike i lokalnu zajednicu.

Foto: Vice Rudan

Jesenski program Sine cūrā: A Future In What We Already Have unutar ovogodišnjeg programa Dana arhitekture u Istri, ponovno postavlja težište na suvremenoj i lokalnoj stvarnosti Dječjeg lječilišta u Krvavici, koja je povezana s višestrukim slojevima trenutačnih i/legalnih korištenja, pitanja vlasništva i društvenih tendencija koje sežu daleko izvan arhitektonskog vrednovanja. Iako “tajanstveni objekt u borovoj šumi” izaziva nostalgiju, čak i međunarodni arhitektonski interes (Dječje lječilište u Krvavici bilo je, primjerice, uključeno u izložbu Toward a Concrete Utopia, Architecture in Yugoslavia, 1948 – 1980 u njujorškom Muzeju suvremene umjetnosti MoMA, 2018.), i nakon višegodišnjeg transdisciplinarnog rada u zajednici, pitanja kako izgraditi strategije skrbi za Dječje lječilište u Krvavici, a potom i izlječenja – još uvijek ostaju otvorena. Ipak, postoji razumijevanje o nužnosti pristupa arhitektonskoj skrbi kao trajnom procesu, te o oblicima skrbi koji postaju svakodnevne prakse, načini preživljavanja – i načini zamišljanja bolje budućnosti.

Panel diskusija Arhitektura zajednice ovdje i sada: Pula, Višnjan, Rijeka, Krvavica naglasit će važnost uloge zajednica u očuvanju graditeljske baštine, razvoju gradova, kao i o aktivističkoj ulozi arhitekture njezinoj povezanosti s društvenom jednakošću i okolišnom pravdom. U razgovoru će sudjelovati arhitektice Jasmina Bašić (DAI-SAI) i Breda Bizjak (DAI-SAI), arhitekt i istraživač Mauro Sirotnjak (Pravo na grad), te članovi udruge za promicanje kvalitete urbanog života Urbani separe, Marin Nižić, Tanja Blašković i Mara Prpić.

Kako pitanja skrbi o arhitektonskim ikonama postaju univerzalna, izdavačka radionica Acts from Sites of Care, koju će voditi Mika Savela, postavlja sljedeća pitanja: Kako možemo razvijati strategije skrbi koje nadilaze ideju arhitektonske konzervacije? Kako možemo proširiti skrb na načine koji su značajni i održivi za lokalne i globalne zajednice? Kako se arhitektura može transformirati da postane nešto više za svoje zajednice? Radionica, te dokumentarno-izložbena instalacija naslova Sine cūrā: A Future In What We Already Have poslužit će kao ishodište za rad na publikaciji koja će okupiti dugogodišnja istraživanja i umjetničku produkciju vezanu uz Dječje lječilište u Krvavici, u skladu s izdavačkom tradicijom Društva arhitekata Istre i eksperimentalnom edicijom Publishing Acts (Izdavaštvo-akcija).

Razgovori s novom generacijom autora iz europske platforme LINA preispituju paradigme tradicionalne arhitektonske konzervacije, proučavaju studije slučaja očuvanja modernističkog nasljeđa iz bivšeg Istočnog bloka, koriste interdisciplinarne metodologije povezujući stanovanje i izložbene projekte, te istražuju alternativne prostorne prakse koje osporavaju odnose moći i dominantne arhitektonske teorije. Liisa Ryynänen, u izlaganju How to Dismantle the Master’s House Using the Master’s Tools? govorit će o kriterijima vrednovanja arhitektonske baštine ukorijenjenima u nacionalnim idealima očuvanja spomenika, te kako se tradicionalni alati arhitektonskog istraživanja mogu reinterpretirati i koristiti za stvaranje nečeg novog. girlscanscan collective (Lilla Kammermann, Lilla Luca Varga), u izlaganju Tripping on Modernist Monuments: A Panorama of Ukraine, Moldova, Romania, Germany and Hungary, prikazat će kako lokalne inicijative balansiraju očuvanje modernističkog nasljeđa uz adresiranje društvenih utjecaja objekata kasne moderne na zajednice u kojima se nalaze. Loris L. Perillo i Andrea Arcese, u izlaganju From Space to Environment: Elementary Notes on Housing and Displaying, analiziraju prostorne kvalitete modernističkog stanovanja i interpretiraju oblikovanje izložbi kao suvremeni arhitektonski alat, istražujući alternativne metodologije za transformaciju stambenih prostora kroz procese izlaganja. Rajna Avramova, u izlaganju Uncanny Spatialities and Minor Architectures, kroz spekulativnu vježbu “manje arhitekture”, istražit će književnu fikciju kao medij za otkrivanje ne-arhitektonske prirode prostora, promatrajući svako mjesto kao sklop manjih, situiranih praksi koje ostaju u stanju kontinuirane izgradnje. Izlaganja navedenih autora donose kritički pogled kako se postojeći alati i prakse mogu transformirati u nove načine na koje vrednujemo, skrbimo i angažiramo se oko izgrađenog okoliša.

Na kraju programa, Riječka šetnja Pulom, koju je osmislila organizacija Urbani separe iz Rijeke, povest će sve zainteresirane na urbano istraživanje poveznica i suprotnosti dvaju naizgled sličnih gradova – Pule i Rijeke. Lokaliteti centra Pule poslužit će kao poligon za razgovor o zelenoj i plavoj infrastrukturi, turistifikaciji i komercijalizaciji prostora grada, klimatskim promjenama, jakosti i slabosti zajednica te raznim pokušajima bavljenja navedenim temama.

Foto: Matija Kralj Stefanić

PROGRAM:

28 NOV 2024, ČET

Galerija DAI-SAI, Smareglina 1

18:00 – 18:30
New Local: Primjeri iz Finske
Predavanje i prezentacija publikacije, predavač Mika Savela (TAIKE, Helsinki)

18:45 – 20:00 Arhitektura zajednice ovdje i sada: Pula, Višnjan, Rijeka, Krvavica
Prezentacije i panel diskusija, moderatorica Ana Dana Beroš

  • Jasmina Bašić (DAI-SAI)
  • Breda Bizjak (DAI-SAI)
  • Marin Nižić, Tanja Blašković, Mara Prpić (Urbani Separe)
  • Mauro Sirotnjak (Pravo na grad)

20:00

Sine cūrā: A Future In What We Already Have

Dokumentarno-izložbena instalacija koja uključuje radoveRebeke Bratož Gornik i Joaquina More, dokumentaciju Matije Kralja Štefanića, te dokumentaciju radova Estebana Salceda, Pavla Mijuce, Tine Divić i drugih.

29 NOV 2024, PET

Galerija DAI-SAI, Smareglina 1

10:00 – 13:00
Acts From Sites of Care

Izdavačka radionica, voditelj Mika Savela

18:00 – 20:00

Sine cūrā: A Future In What We Already Have

Razgovori s LINA autorima, moderatorica Ana Jeinić (IZK TU, Graz)

  • Liisa Ryynänen (Helsinki)
  • girlscanscan collective (Lilla Kammermann, Lilla Luca Varga, Budimpešta)
  • Loris L. Perillo i Andrea Arcese (Bern, Rim)
  • Rajna Avramova (Beč)

20:00

Periple Duet II

Prezentacija publikacije, Ana Dana Beroš, DAI-SAI u suradnji s Trienal de arquitectura de Lisboa,

Autori publikacije Johanna Musch i wit(t)nessing collective – Giga Tsikarishvili i Tatuli Japoshvili

30 NOV 2024, SUB

10:00 – 12:00

Riječka šetnja Pulom

Peripatetički program koji povezuje dva lučka grada – Rijeku i Pulu, vodi Urbani separe.

Početna točka: Titov Park, Ul. Svetog Ivana 1, Pula

Koncepcija programa:
Ana Dana Beroš u suradnji s Tihanom Nalić i Mikom Savelom

Organizacija:
DAI-SAI (Društvo arhitekata Istre – Società architetti dell’Istria; Tihana Nalić i Ana Dana Beroš)

Program je dio platforme LINA (Learn, Interact and Network in Architecture), sufinancirane sredstvima programa Kreativna Europa Europske unije i Ministarstva kulture i medija RH

Zahvale:
INTERMUNDIA & VIDEODROM (Zagreb), mART (Makarska), Selim (Helsinki)


Rad Udruženja hrvatskih arhitekata podržavaju Ministarstvo kulture i medija RH i Zaklada Kultura nova.

Impressum
Udruženje hrvatskih arhitekata

Trg bana J. Jelačića 3/1
Zagreb 10 000-HR

MB 03223043
OIB 01152649489

IBAN HR6223600001101550751

tel  +385 (1) 48 16 151
fax  +385 (1) 48 16 197
tajnistvo@uha.hr
Radno vrijeme 9-17h

Copyright © UHA