Godišnja izložba ostvarenja
Puli mälina
Autori:
Tvrtka:
Projektni tim:
Iva Peručić
Suradnici:
Branko Orbanić
Investitor:
Općina Lovran , EPK Rijeka2020
Izvođač:
Kapitel d.o.o Žminj
Godina početka projektiranja:
2019
Godina dovršetka projektiranja:
2019
Godina početka gradnje:
2020
Godina dovršetka gradnje:
2020
Površina obuhvata:
30 m2
Ukupna tlocrtna površina:
12 m2
Program / vrsta:
Kultura
Javni prostor
Ostalo
Lokacija:
Lovranska Draga
O projektu (tekst autora):
Skulpturalni objekt u krajoliku, Puli mälina, nalazi se na mjestu nekadašnjeg mlina uz planinarsku rutu prema vrhu Učke. Zamišljen je kao sklonište, mjesto odmora i susreta te učenja o specifičnostima ovoga kraja. Materijalizacija zamisli ostvarena je izgradnjom kamenog paviljona, kao prostora iskustva perceptivnih fenomena iz okoliša - igre svjetlosti, protjecanja vode, otvaranja vizura, stapanja zvukova.
Posebnost tog koncepta daje važnu ulogu orijetaciji objekta prema sunčevoj svjetlosti i okolnjem krajoliku. Sjeverni otvor poziva nas u unutrašnjost, gdje izdvojeni od okoline pojedinačno percipiramo odabrane fenomene. Pogled se proteže kroz istočni lučni otvor prema planinskoj silueti. Taj otvor svojom formom prati putanju Sunčeve svjetlosti i obilježava prve izlaske Sunca u vrijeme ljetnog i zimskog solsticija. Sa južne strane nalazi se kružni otvor. Njegov položaj određen je na način da na proljetni i jesenski ekvinocij propusti sunčevu zraku do dna bunara u središtu objekta te omogući specifičnu igru svjetlosti u vodi.
Bazu paviljona čini rekonstuirani temelj staroga mlina unutar kojeg je izvedena kanalica za protok vode iz potoka kroz bunar. Dno bunara napravljeno je od reflektirajućeg metala, a otvor natkriven kružnim kaljenim staklom kako bismo mogli svjedočiti protjecanju vode te refleksiji i refrakciji svjetlosti. U paviljonu se nalaze tri sjedalice, škanjića, izrađena od drveta specifičnog lokalnog kestena - maruna. Korišteni materijali u izgradnji su kamen, vezivni armirani beton, corten, staklo i nehrđajući čelik. Unutrašnjost zidova ožbukana je vapnenom žbukom sa dodatkom prirodnog pigmenta. Uz paviljon je posađen i šumski vrt koji sadrži mnoge autohtone biljne vrste iz podneblja.