SEECEL centar
Nagrada Viktor Kovačić za najuspješnije ostvarenje u svim područjima arhitektonskog stvaralaštva u 2020.
Autori:
Tvrtka:
Projektni tim:
Zorana Debeljuh , Tajana Derenčinović Jelčić , Sonja Franić , Petar Reić , Josipa Sarić , Simona Sović Štos
Suradnici:
Investitor:
Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta Republike Hrvatske
Izvođač:
Zagrebgradnja d.o.o. , Strabag d.o.o.
Godina početka projektiranja:
2013.
Godina dovršetka projektiranja:
2017.
Godina početka gradnje:
2014.
Godina dovršetka gradnje:
2020.
Površina obuhvata:
13.054 m2
Ukupna tlocrtna površina:
14.034 m2
Program / vrsta:
Znanost
Poslovanje
Lokacija:
Zagreb
Obrazloženje stručnog žirija:
Smješten uz vibrantnu novozagrebačku aveniju, sklop SEECEL-a nastaje slaganjem zatvorenih programskih volumena i praznina koje posljedično nastaju. Raznovrsni sadržaji sklopa, hibridi edukacijsko-poslovno-hotelske namjene jasno slijede prostorni koncept, te se vertikalno zoniraju ovisno o stupnju javnosti sadržaja. Velike praznine koje nastaju između volumena, jasno vidljive izvana, pozivaju i uvlače okolni vanjski prostor u sklop. Volumeni se kroz tlocrt i presjek postavljaju inverzno, što rezultira stalnim pulsiranjem. Prožetost složenog sustava vertikalnih i horizontalnih komunikacija omogućuje dobru povezanost i dostupnost svih prostora i praznina. Velikodušni prostor praznine, svojevrsni hommage Hermanu Hertzbergeru, omogućuje kvalitetan suživot različitih programa i korisnika te istovremeno stvara osjećaj zajednice (mjesta). Upravo putem bogate mogućnosti formalnog i neformalnog naseljavanja prostora, doživljajno bogate prostorne sekvence i arhitektonske (de)materijalizacije, SEECEL postaje poligonom za iskonsko istraživanje odnosa čovjeka i prostora. Eksterijerizacijom interijera i oslobađanjem od prioritiziranja prostora i sadržaja autor šalje snažnu poruku o „malom graduˮ, kako ga sam naziva, koji sadrži blago apstrahirane kuće, ulice i trgove – mjesta susreta slučajnih prolaznika i korisnika, prisutnost bliskih i dalekih planova grada. Ujedno šalje poruku o prostoru koji ima potencijal postati „veliki gradˮ i probuditi okolne uspavane divove. Događaj u SEECEL-u postaje događaj u Gradu.O projektu (tekst autora):
Zadanom programskom strukturom građevine SEECEL, definiran je dinamičan poslovni kompleks. Međusobnim ispreplitanjem triju glavnih funkcionalnih sklopova – uredskog dijela, edukacijskog centra i hotelskog sadržaja – dobiva se živa struktura koja pokriva široku zonu cjelodnevnih aktivnosti.
Velika, glavna novogradska prometnica, zona Velesajma te ugodno i zeleno stambeno prisavsko naselje osnovni su parametri i odrednice lokacijskih uvjeta.
Pulsiranjem unutarnje strukture (od rada, učenja, druženja i boravka) moguće je iščitavanje osnovne karakteristike kompleksa. Mali grad, koji se formira kućama i ulicama, odnosima unutra – van.
Prostorna struktura centra sastoji se od progresivnog slijeda volumena rastućih dimenzija. Pravilnom strukturom rasta zatvorenih volumena dijagonalno je u prostoru uspostavljen odnos pristupa i zoniranja različitih sadržaja. Tlocrt se otvara prazninom u ulaznoj zoni, a postaje sve gušći u zoni unutarnje organizacije. Uspostavlja se dinamička struktura koja odnosom puno – prazno, otvoreno – zatvoreno, stvara prostorni doživljaj. Kuća je i vertikalno zonirana, gornji uredski katovi s hotelom postavljeni su inverzno u odnosu na prve tri etaže. Na taj je način donja otvorenost i rahlost natkrivena gornjom gustoćom i zapunjenošću, a na drugom je kraju sve suprotno, zrcalno. Ovo pravilo objedinjuje sve zadane sadržaje u jedinstveni prostorno-funkcionalni sustav. Inverznim preklapanjem dvaju jednakih tlocrta dobiveni su gornji i donji svijet koji su vertikalno povezani, ali čine dva funkcionalna sklopa. U donjem se nalaze ulazni prostor s ugostiteljskim sadržajima i edukacijskim centrom, dok su iznad trećeg kata međusobno povezani uredski kubusi.
Dva različita prostorna doživljaja međusobno se isprepliću, što se jasno sagledava kretanjem kroz objekt, tlocrtno otvoreniji i vertikalno zatvoreniji, i obrnuto.